Przygotowanie psa/kota do zabiegu
Do zabiegu kwalifikowane są zwierzęta tylko zdrowe. Apatia, podwyższona temperatura ciała, wymioty, biegunka dyskwalifikują zwierzę od zabiegu.
Okres cieczki lub rujki również dyskwalifikuje zwierzę od zabiegu. U kotek można podać leki hamujące rujkę i dopiero po wyciszeniu można wykonać zabieg lub po samoistnym zakończeniu rujki lub cieczki.
W dniu operacji
Przed planowanym zabiegiem zwierzę przynajmniej przez 10-12 godzin nie może jeść, musi być na czczo. Środki narkotyczne zwalniają pracę jelit i mogą powodować wymioty, co przy pełnym żołądku może doprowadzić do zachłystowego zapalenia płuc. Nie wolno jednak ograniczać dostępu do świeżej wody. Przy operacjach na przewodzie pokarmowym zalecana jest głodówka na 24-36 godzin przed zabiegiem.
Zalecenia po zabiegu
Zwierzę można zabrać do domu w kilka godzin po zabiegu, kiedy objawy podanych środków narkotycznych zaczną ustępować. Nigdy nie należy się spieszyć - im dłużej zwierzę pozostaje pod kontrolą lekarską, tym lepiej. Zabieranie nieprzytomnego zwierzęcia jest niedopuszczalne!
Po zabiegu otrzymamy zalecenia pooperacyjne:
- minimum 10-12 godzin głodówki pooperacyjnej
- ochrona szwu przez 7-10 dni (stosuje się specjalne kołnierze lub ubranka pooperacyjne), co zapewni ochronę miejsca wykonywanego zabiegu przed samym zwierzęciem (wylizywanie się)
- natychmiastowy kontakt z lekarzem w razie jakichkolwiek niepokojących objawów
Pacjent w domu
Zwierzę należy położyć w ciepłym i cichym miejscu, gdyż w tym czasie są one bardzo wyczulone na hałas co może doprowadzić do gwałtownego pobudzenia. Przez 1-2 dni pacjent może dość dużo spać - jest to normalna reakcja. Przez około 7 dni powinien chodzić tylko na smyczy - bieganie i większy wysiłek jest nie wskazane.
Co może nas zaniepokoić
- obfite krwawienie z rany
- pojawienie się problemów oddechowych
- całkowita bladość błon śluzowych (o ile nie zostaliśmy uprzedzeni o możliwości wystąpienia takiego objawu)
- rozejście się szwów
- częste wymioty
- brak oddawania moczu po 24 godzinach od zabiegu
- całkowita niechęć do poruszania się następnego dnia
- silne objawy bólowe po 24 godzinach od zabiegu
Niestety każdy organizm reaguje inaczej i nie można przewidzieć, co może się stać. Skutki uboczne działania leków mogą być normalną reakcją, ale świadczyć też o pojawiających się komplikacjach - dlatego należy mieć możliwość kontaktu z lakarzem.